Капітальний ремонт з модернізацією: у співробітництві з YASNO Energy Efficiency на Каметсталі виконали реконструкцію турбоповітродувки №1

У турбінному цеху ТЕЦ Каметсталі виконали капітальний ремонт найпродуктивнішої на станції турбоповітродувки № 1, в межах якого у співробітництві з YASNO Energy Efficiency реалізували проєкт з модернізації системи автоматичного регулювання агрегату.

Забезпечити стабільну безперебійну подачу дуття заданих параметрів на доменну піч ДП-1М  – головна задача турбоповітряного агрегату №1 (ТПД-1). На парову турбіну ТПД під тиском подається пара з котельного цеху, турбіна обертається і потенційна енергія пари перетворюється на кінетичну енергію, що надходить у компресор. Тут відбувається процес стиснення повітря, яке далі подається по повітропроводу на доменну піч.

З метою осучаснити систему управління та мінімізувати втрати дуття на повітряному клапані СНОРТ доменних печей, спільно з експертами YASNO Energy Efficiency було вирішено реалізувати проєкт з модернізації ТПД-1.

В межах реконструкції було демонтовано вузли управління агрегату – старе гідравлічне обладнання замінила сучасна гідроелектромеханічна система регулювання з електронікою та програмним забезпеченням, що дало змогу перейти на автоматичне регулювання параметрів подачі дуття операторами турбінного цеху. Тоді як доменному цеху більше не має потреби відкривати клапан СНОРТ і контролювати параметри дуття, тож жодних втрат дуття не відбувається.

Раніше управління турбоповітродувкою здійснювалося вручну – важелями або кнопками. Після модернізації цей процес відбувається суто на екрані монітора. Відтепер енергетики можуть чітко контролювати витрату пари з точністю до кількох кубометрів, а отже і подачу повітря на доменні печі. Крім цього, була модернізована система управління протипомпажним клапаном. Раніше він теж мав гідравлічне керування, стара система була чутлива до погодних явищ, що загрожувало аварійними зупинками, а іноді відбувалися помилкові спрацьовування протипомпажного клапана, що призводило до зриву подачі дуття на доменні печі, а отже і до значних втрат питомих витрат палива. Відтепер протипомпажний клапан також має гідроелектромеханічне керування - спрацьовування клапана відбувається тільки за командою програмного комплексу.

У ході капітального ремонту паралельно з модернізацією був виконаний великий обсяг робіт. Зокрема, ремонт парової турбіни - ключового вузла ТПД-1. Також відревізували допоміжне обладнання – конденсатори, насосне устаткування, запірну арматуру, регенеративну систему тощо. Було відновлено проточну частину компресора і його технічні вузли - ущільнення та напрямні, замінили підшипники, виконали діагностику ротора.

Модернізація виконувалася впродовж другої половини 2024-го року. Це була вкрай відповідальна робота, основну частину якої виконували підрядники та фахівці YASNО Energy Efficiency. Планові постремонтні випробування пройшли успішно, і у грудні оновлена турбоповітродувка стала до роботи.

- Оскільки модернізація мала бути виконана в період капітального ремонту повітродувки, важливою складовою була синхронізація декількох процесів і дотримання часових термінів. Завдяки спільним зусиллям із працівниками ТЕЦ нам вдалося досягти поставленої мети. За другу половину грудня після початку енергосервісу ми вже отримали перші результати, що майже вдвічі перевищили очікувану економію від проєкту", - сказав Євген Тарасюк, директор YASNO Energy Efficiency.  

Євген Філатов, начальник ТЕЦ Каметсталі:

- Перші результати роботи підтверджують, що ми досягли мети  – підвищили надійність роботи агрегату для забезпечення доменного цеху дуттям і водночас зменшили питомі витрати пари на його виробництво з 1,4 Гкал/тис. пр. м3 до 1,26 Гкал/тис. пр. м3 дуття, тобто маємо близько 20% економії. В майбутньому це дозволить нам скоротити витрати підприємства на оплату енергоносіїв. Окрім того, до паспортних показників підвищилася виробнича потужність агрегату, а це – запорука стабільної роботи доменних печей комбінату.