Енергоефективність, енергонезалежність, енергобезпека – головні «три Е» ключового інвестпроєкту, реалізованого на Каметсталі. 15 квітня вперше на підприємстві Групи Метінвест запустили газопоршневу електростанцію. Наприкінці травня – за підсумками виконання пусконалагоджувальної програми – новий енергетичний комплекс офіційно ввели в експлуатацію.
Нова електростанція Каметсталі – це комплекс з чотирьох газопоршневих установок Dalgakiran загальною потужністю 10 МВт. «Серце» кожної установки – двигун внутрішнього згоряння, первинним паливом для якого є природний газ, а кінцевим продуктом – електроенергія. Середнє споживання на виробництво одного мегавата власної електроенергії – близько 250 м³ природного газу.
В межах проєкту, окрім контейнерів для генеруючих установок, на майданчику встановлені підвищувальні трансформатори і розподільна підстанція з устаткуванням Schneider Electric. Проведені додаткові електрокомунікації. Також реалізували ретрофіт – заміну п’яти масляних вимикачів на вакуумні на ключових сполучних точках. На основне обладнання споживачів встановили частотні перетворювачі, що, в разі необхідності, забезпечує безпечне переведення цього устаткування на електропостачання від генераторів.
15 квітня відбувся запуск першої газопоршневої електростанції, після чого у межах пусконалагоджувальної програми відпрацювали режими поодинокої і одночасної роботи генераторів у всіх можливих комбінаціях; перевірили синхронізацію їхньої роботи зі зовнішніми електромережами, а також відпрацювали режими роботи зі споживачами і стабільне підключення до мережі, уникаючи різких коливань напруги.
Олексій Гаркушин, головний фахівець з електрогосподарства управління головного енергетика Каметсталі:
– Ми успішно реалізували пілотний проєкт Метінвесту, який надає для потреб підприємства додаткові 10 МВт потужності газової генерації електроенергії і тим самим підвищує енергобезпеку роботи основного виробничого обладнання у воєнний час, а також робить нас більш енергонезалежними за рахунок зменшення споживання електроенергії зі зовнішньої мережі в умовах обмеження електроспоживання. На відміну від дизельних, газові генератори здатні працювати безперебійно 24/7. Сьогодні ми використовуємо їхні потужності в години ПІК, коли вартість електроенергії для виробництва є найвищою. У травні установки працювали у пусконалагоджувальному режимі, але вже підтвердили свою високу ефективність – економія у грошовому еквіваленті склала майже 9 млн грн.
Група Метінвест інвестує понад $44 млн у власні джерела електроенергії – газопоршневі та сонячні станції – щоб захистити підприємства від енергетичних ризиків воєнного часу. Про інвестиції, виклики та енергетичну стратегію компанії читайте в інтерв’ю операційного директора Метінвесту Олександра Мироненка Forbes Ukraine за посиланням.